Festyn rodzinny i 90-lecie RKS Zagłębie

W niedzielę 27 września na boisku Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej odbył się Sportowy Festyn Rodzinny, którego jednym z punktów była uroczystość z okazji 90-lecia naszego klubu.

Festyn organizowany m.in. przez Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej i radnego miejskiego Piotra Chałudę rozpoczął się o godz. 14 meczem oldbojów pomiędzy RKS Zagłębie Dąbrowa Górnicza a Zagłębiem Sosnowiec. Obie drużyny wyszły na mecz - według dawnej mody - zza bramek. Nasza drużyna była prowadzona przez Jarosława Skrzypca, który niósł w rękach historyczny sztandar klubu z 1945 roku. Przekazał go symbolicznie na ręce przedstawiciela dzisiejszej drużyny naszego klubu Dawida Książka. Minutą ciszy uczczono też pamięć zmarłych zawodników, trenerów, działaczy i kibiców naszego klubu. W spotkaniu górą byli zawodnicy z Sosnowca. Jedynego gola dla naszego zespołu zdobył Roman Szczypa. Mecz sędziowali: dawny zawodnik naszego klubu Artur Grzelec jako sędzia główny, a na liniach Michał Hajdukiewicz i Adam Walczak.

W naszej drużynie zagrali tacy piłkarze jak: Mirosław Kwaśniak, Grzegorz Żak, Jarosław Skrzypiec, Marcin Ościk, Robert Szwiec, Grzegorz Gromadzki, Andrzej Szyniec, Krzysztof Bernaś, Roman Spisak, Artur Szastak, Tomasz Krzykawski, Roman Szczypa, Rafał Reroń, Radosław Orłowski, Marcin Zmelonek, Grzegorz Bernaś, Janusz Pastuszak, Damian Duda, Włodzimierz Tutak, Dariusz Belka, Arkadiusz Juda, Sebastian Doliński, Wojciech Wiślak i Paweł Cieślik. Funkcję trenerów pełnili byli zawodnicy naszej drużyny Dariusz Jamrozy, Stefan Czuba i olimpijczyk z Monachium Marian Ostafiński. Kierownikiem drużyny był Stanisław Cieślik.

Goścmi uroczystości były też inne osoby związane przed laty z klubem: były kierownik drużyny Wacław Ćmak, byli zawodnicy Jerzy Selega, Jan Jachimowski, Zenon Grzelak, Krzysztof Marciniak. Wśród gości byli też przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Pasternak z radnymi Piotrem Chałudą, Zbigniewem Łukasikiem i Sławomirem Żmudką, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia Małgorzata Majewska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej Arkadiusz Rybak, prezesi: LKS Promień Strzemieszyce Małe Ewelina Szlęzak, LKS Tęcza Błędów Andrzej Guzy, UKS Przemsza Okradzionów Adam Klimczyk i KP Warta Zawiercie Bogdan Janikowski. Byli też prezydenci Zawiercia i Sosnowca Witold Grim i Arkadiusz Chęciński. Nie zabrakło też przedstawicieli dawnych sekcji działających w RKS Zagłębie. Był Paweł Gradzik, wychowanek sekcji koszykówki, Małgorzata Gospodarczyk i Iwona Chrzanowska z sekcji piłki nożnej kobiet, a także Stefan Kostur i Artur Grzelec z sekcji tenisa stołowego.

W drużynie z Sosnowca zaprezentowali się byli zawodnicy naszego klubu: Artur Derbin, Tomasz Wiejacha, Łukasz Antczak, obecny prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, byli nasi trenerzy Roman Miszczak i Jarosław Jajeśniak, a ponadto Bogdan Pikuta, Marek Rajmund, Jacek Zudin, Grzegorz Książek, Paweł Bronikowski, Witalij Ostrouszko, Marek Pietrzak, Artur Mentel, Piotr Boguszewski i Janusz Piotrowski. Funkcję trenera i kierownika drużyny pełnił Arkadiusz Piątek.

Po meczu obie drużyny stanęły do pamiątkowego zdjęcia. Po przebraniu się i chwili przerwy rozpoczęła się część oficjalna związana z 90-leciem naszego klubu. Towarzyszył im klubowy sztandar trzymany przez zawodnika pierwszej drużyny Mateusza Piątka. Szef Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej Arkadiusz Rybak i radny Piotr Chałuda wręczyli dyplomy będące formą podziękowania za pomoc w organizacji festynu. Wręczono także wyróżnienia Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Brązowe Odznaki Honorowe powędrowały w ręce Rafała Reronia i Roberta Szwieca. Srebrne Odznaki Honorowe otrzymali Julitta Bernaś, Paweł Cieślik, Stefan Czuba, Jan Jachimowski, Tomasz Krzykawski, Jerzy Selega, Roman Spisak i Dagmara Staszczyszyn, a także pośmiertnie Henryk Reroń (odebrał syn Rafał). Złote Odznaki Honorowe odebrali Krzysztof Bernaś, Piotr Chałuda, Stanisław Cieślik, Dariusz Jamrozy, Mirosław Kwaśniak, Jarosław Skrzypiec, Marcin Wojarski oraz pośmiertnie Jan Swoboda (odebrała córka).

Z rąk przedstawciela Śląskiego Związku Piłki Nożnej Władysława Drożdżala oraz wiceprezesa Podokręgu Sosnowiec nasz klub otrzymał okolicznościowe puchary. Pokrótce przedstawiona została historia klubu począwszy od 1925 roku. Przedstawiono też zarząd pod kierownictwem prezesa Pawła Matwiejczuka. Goście zaproszeni zostali na poczęstunek. Przez cały czas najmłodsi mogli skorzystać z dmuchańców, a także wozów bojowych dąbrowskiej straży pożarnej. Festyn zakończył występ Przemysława Smolarskiego z zespołem.

Powiązana galeria: